Carl Stanley – ”Ursäkta min skånska”

24 april 2026, 19:00 - 20:30

apr 24
Carl Stanley – ”Ursäkta min skånska”

Biljett

Köp biljett

Han har kallats en av de bästa, en fantastisk kåsör och så skicklig att det är omöjligt att inte älska hans standup. Nu firar publikfavoriten Carl Stanley tio år som standup-komiker med soloföreställningen “Ursäkta min skånska”. Det blir en standupshow med humor från hjärtat, om bland annat rådjur, barn, jeans, giftermål, en stöld och att bli vuxen på riktigt.

”Ursäkta Min Skånska” hade premiär på Lunds stadsteater den 28/2 2025 och nu står det klart att turnén förlängs under 2026 med flera extraföreställningar och nya orter.

Hur har det varit att göra föreställningen?

– Det har känts som att jag är på turné med den bästa föreställningen jag skrivit hittills, och det har varit en skön känsla. Publikens reaktioner under och efter föreställningarna har varit starkare än tidigare. Jag påminner ofta mig själv om att publiken gett mig en kväll och att det är viktigt att förvalta den. Så när det känns som att jag lyckats blir jag glad, säger Carl.

Vad ger det dig att stå på scen kväll efter kväll?
– Att stå på scen kväll efter kväll ger mig möjlighet att förbättra föreställningen och få en stark relation till materialet. Detta är ju slutet av processen där det jag jobbat fram ska framföras, och jag vill vara så fokuserad jag kan och försöka se till att leverera varje kväll. Det är speciellt att få se folk skratta över hela landet och verkligen känna att vi umgås, fastän vi egentligen inte känner varandra, säger Carl.

Föreställningens längd är ca 90 minuter utan paus.
Ingen åldersgräns men showen rekommenderas från 16 år.

Turnéproducent: Cecilia Stenborg, CS Nöje

Hemsida: www.carlstanley.se

Pressröster om ”URSÄKTA MIN SKÅNSKA”

”Ursäkta min skånska med älskvärda Carl Stanley är en masterclass i ståupp”
/Dagens Nyheter

”Skrattsalvor och applåder avlöser varandra och Carl Stanley fyller konserthuset två gånger samma kväll”
/Helsingborgs Dagblad

”Carl Stanley, hela tiden med suverän tajming, klockade ungefär en timme, och den gick fort som när man har roligt”
/Ystads Allehanda

Carl Stanley – ”Ursäkta min skånska”

  • 24 april 2026, 19:00 - 20:30
  • Längd: 1 timme 30 mins
Tillgänglighet på platsen
  • Handikapptoalett
  • Hiss/ramp

Pris

  • Standard: 470 kr

Prisintervall

  • Minimipris för sittande: 470 kr
  • Maximipris för sittande: 470 kr

Plats

Helsingborg Arena
Mellersta Stenbocksgatan 14
25437 Helsingborg

Visa på karta