Fin gemenskap på träffpunkt Adolfsberg
Runtom i Helsingborgs stad finns träffpunkter som du är varmt välkommen att besöka. Här får du möjlighet att träffa andra människor, ta en fika och delta i aktiviteter. Nu är vi på besök på träffpunkt Adolfsberg.
Den här dagen lockade Seniorshaken på träffpunkt Adolfsberg Gun-Britt, Bjarne, Ulla och Viola. En populär aktivitet som funnits i många år. Ulla sätter igång programmet, videon med en instruktör och medryckande musik drar igång.
– Jag är intresserad av att röra mig och har hållit på med yoga tidigare så det här är en aktivitet som passar mig bra, säger Ulla.
– När jag och min man flyttade hit från Luleå så kände vi ingen, då letade jag runt på kommunens hemsida och hittade träffpunkterna. Det är en fin gemenskap, vi brukar ringa till varandra och höra hur det är, fortsätter Ulla.
Bjarne är ursprungligen från Stockholm. Han tycker att det är fler som uppfattar hans namn korrekt här i Skåne, i Stockholm var det många som sa Björne. Utöver Seniorshaken är balansgympa och matlagning i träffpunktens lokaler något han uppskattar.
– Vi träffas här och hjälps åt att laga mat, det tillhör inte träffpunkternas program men vi kan låna lokalen till det, säger Bjarne.
Gun-Britt brukar promenera hit med käppen. Hon gillar också balansgympan, bakningen och stickning.
– Det var en granne till mig som frågade om jag skulle med, och just den dagen hade jag inget för mig. Jag blev tillfrågad att göra våfflor, och det nappade jag på! Sedan dess är jag alltid här, säger Gun-Britt.
Viola bor alldeles i närheten och är med på de flesta av aktiviteterna.
– Våfflor är det varannan måndag, då är jag här. Onsdagar spelar vi kort, torsdagar är det stick-café och på fredag är det eftermiddags-kaffe, det är trevligt alla dagar, säger Viola.
Tack för besöket träffpunkt Adolfsberg! Vill du veta mer om träffpunkternas aktiviteter och öppettider kan du läsa mer här.