Sebastian möblerade arbetsplatsen med återbruk
Måltidsvärden Sebastian Olsson arbetar på Stattenahemmets vårdboende i Helsingborg sedan januari i år. När han behövde möbler till sin nya skrivbordsplats blev han inspirerad av sina entusiastiska kollegor att gå in på Haffa, stadens tjänst för återbruk, för att se vad de hade att erbjuda. Där haffade han skrivbord, stol, fåtölj och tidningsställ och vill nu sprida vidare vilka fördelar han upplevde med att handla cirkulärt.
– Supersmidigt var det! När jag började arbeta här fick jag reda på att staden har som sitt eget gratis-Blocket, där vi kan gå in och kolla om vi behöver något. Mina kollegor insisterade. Nu ska vi haffa, vi går in och kollar tillsammans! sa de och det gjorde vi, berättar Sebastian.
Det enda som fanns på arbetsytan han blev tilldelad var ett litet bord och en ganska obekväm stol. Det var i ett första steg främst ekonomin som gjorde att Sebastian, i stället för att köpa nytt valde att haffa gratis.
– Först fick jag tag i en skrivbordsstol och sedan hittade jag skrivbordet. Det är i väldigt bra skick, höj- och sänkbart och det är absolut inget fel på det. När jag hade hittat rätt blankett för att ordna leveransen med vaktmästaren gick det väldigt lätt att få hit möblerna.
Sebastian gillar tanken på att möbler och andra saker som redan finns i staden kan användas på nytt, att de fungerar fint och har bra standard. På Haffa går det också att se hur mycket koldioxidutsläpp som kan undvikas genom att återbruka en möbel i stället för att eventuellt behöva tillverka en ny.
– Jag haffade en fåtölj till hörnan här! Där kan kollegor som kommer hit och vill prata sitta. Jag haffade också en bokhylla som vi nu använder till broschyrer om mat och måltider.
Måltidsvärden, en länk mellan boendet och köket
Sebastians yrkesroll utvecklas i takt med stadens miljöarbete. För närvarande arbetar 17 måltidsvärdar i Helsingborg och en sista börjar i november. Måltidsvärdarna är placerade på stadens vårdboenden och fungerar ofta som en länk mellan boendet och tillagningsköken. Arbetsuppgifterna kan se olika ut beroende på vårdboendets behov.
– Vi har mycket kontakt med köken, hjälper till med beställningssystemet som köken använder, samarbetar med dietisterna och stadens miljösamordnare när det gäller matsvinn. Jag stöttar de olika avdelningarna på vårdboendet med matlagningen och ser till att måltidssituationen håller en jämn kvalitet på alla avdelningar, säger Sebastian.
Sebastian är i grunden utbildad kock och har tidigare arbetat i Kungshults tillagningskök. Sedan han blev måltidsvärd har han bland annat introducerat nyanställda i boendets kök, föreslagit tillbehör till maträtter och informerat om allergener som medarbetarna behöver ta hänsyn till. Han har också varit med och tagit fram menyer för bland annat mellanmål.
– Vi försöker hitta alternativ så att mellanmålen kan bestå av mer än bara kakor och sötsaker. De som bor på våra vårdboenden förtjänar det bästa. Keso, kvarg och ägg kan till exempel komplettera den vanliga fikan och ge mer energi.
Vid sitt skrivbord gör Sebastian bland annat beställningar av livsmedel och grönsaker till boendet, planerar mellanmål och hjälper avdelningar med svar inom kost.
Och numera gör han det från en bekväm kontorsstol som han är nöjd med och som redan gjort tjänst någon annanstans i staden.