Sebastian är Garnisonens VR-ambassadör – hjälper andra att upptäcka nya världar

När Sebastian Rosengren först fick frågan om han ville hjälpa till med de tekniska bitarna kring VR på Garnisonens dagliga verksamhet tackade han ja. Det som började med att koppla upp VR-glasögon och spel har med tiden vuxit till ett stort intresse – och idag är han verksamhetens egen VR-ambassadör.

Sebastian är deltagare på Garnisonen och fungerar också som ett aktivitetsombud för de omkring 20 deltagarna, med ett särskilt ansvar för verksamhetens digitala aktiviteter.

Som VR-ambassadör har han varit med och installerat och visat upp tekniken på andra verksamheter. Han har också varit med och tagit emot studiebesök från andra kommuner som velat se hur Helsingborgs stad använder sig av VR.

–Jag har ett stort intresse för detta och tycker det är roligt att vara med och dela med mig av det, säger Sebastian.

Sebastian visar hur VR-glasögonen fungerar.
Sebastian visar hur VR-glasögonen fungerar.

Spel för rörelse, återhämtning och nya upplevelser

På Garnisonen används VR flera gånger i veckan. Med hjälp av bildstöd och schemalagda tider kan deltagarna själva välja om de vill använda VR och vilket innehåll som passar bäst för dagen.

Tillsammans med personalen har Sebastian varit med och utvecklat verksamhetens spelkatalog, som idag innehåller cirka 100 olika spel och upplevelser.

– Favoritspelet är Body Combat, berättar Sebastian, samtidigt som han visar upp spelet som innebär mycket rörelse i högt tempo.

En del deltagare väljer lugna naturmiljöer för återhämtning, medan andra vill spela bowling, kasta frisbee eller träna i virtuella miljöer.

– Det handlar mycket om dagsform och intresse. Vi försöker hitta det som passar varje person, säger Sandra Henrysson Jaddid, stödassistent på Garnisonen.

VR används också för att skapa gemenskap. I verksamhetens VR-studio kan flera deltagare följa samma aktivitet på en stor skärm och interagera kring upplevelsen tillsammans.

Foto av skärm som visar VR-spelet Body Combat.
Body Combat är Sebastians favoritspel. Skärmen visar det Sebastian ser och gör genom VR-glasögonen.

Ett verktyg även för vardagens situationer

VR handlar inte bara om underhållning eller motion. Tekniken kan också hjälpa deltagarna att förbereda sig inför nya situationer.

– Det kan också vara bra i förberedande syfte. Om deltagarna till exempel ska på en utflykt där de får prova att fiska finns det VR-spel där man kan öva på att fiska innan, berättar Sandra.

VR-tekniken har även lugnande och avslappnande effekter som inneburit att deltagare med utskrivet ångestdämpande medicinering har kunnat dra ner på eller sluta med sin medicin. Ett sådant exempel är hur deltagare genom VR-glasögon och en mekanisk katt får möjlighet att sitta i ett virtuellt vardagsrum och klappa och umgås katter.

Sabdra ned den mekaniska katten, som används i återhämtnings- och avslappningssyfte.
Sandra med den mekaniska katten, som används i återhämtnings- och avslappningssyfte.

Erfarenheter som utvecklar verksamheten

För att utveckla arbetet dokumenterar Sandra och hennes kollegor vilka VR-spel som deltagarna väljer och hur de upplever dem. Erfarenheterna delas sedan vidare inom vård- och omsorgsförvaltningens VR-satsning. VR-satsningen innebär bland annat en anställd VR-strateg, något Helsingborgs vård- och omsorgsförvaltning är ensamma om i Sverige.

– För att VR ska bli ett bra stöd behöver vi veta vad varje person tycker om och hur de reagerar på olika upplevelser. Därför dokumenterar personalen på samtliga dagliga verksamheter som erbjuder VR vad deltagarna har gjort och hur de upplevt det. Det gör att alla medarbetare kan ge ett likvärdigt stöd och fortsätta bygga vidare på sådant som kan skapa glädje, återhämtning eller utveckling för individen, säger Annika Gustafsson, VR-strateg på vård- och omsorgsförvaltningen.

– Underlaget används också som övergripande statistik för att följa hur VR används och för att utveckla arbetet vidare, berättar Annika.

Broschyr, VR-glasögon och laminerade lappar som visar vilka VR-spel som finns att välja på.

Ett luciatåg som blev ett minne för livet

På Garnisonen är ett av de starkaste VR-minnena det internationella VR-luciatåget 2025. Deltagare från flera olika länder samlades i en digital värld för att sjunga och fira tillsammans. Sebastian deltog från Garnisonen.

– Vi sågs virtuellt och hade flera repetitioner innan. Det var väldigt roligt, säger Sebastian Rosengren.

För Sandra Henrysson Jaddid är den största vinsten det hon ser hos deltagarna varje dag.

– När någon går därifrån och säger att det var roligt, att de känner sig lugna eller stolta över något de klarat, då känner man att det gör skillnad. Nu vi ser fram emot många nya VR-världar och aktiviteter att kliva in i under hösten och vintern.

Sebastian och Sandra demonstrerar hur VR fungerar.
Sebastian och Sandra demonstrerar hur VR fungerar.

Mer läsning:

”Från olika synsätt och interna utmaningar till arbetsglädje, trygghet och nöjda deltagare. Genom ett målmedvetet utvecklingsarbete har Garnisonen genomgått en imponerande förändringsresa som gjort verksamheten starkare, både för deltagare och medarbetare.”

Läs mer om Garnisonen i artikeln Garnisonens utvecklingsresa ändrade allt